Home page > Aktuality > Seminář v Senátu Parlamentu České republiky

Seminář v Senátu Parlamentu České republiky

Dne 29. 6. se konal v Senátu Parlamentu České republiky seminář Specifika zahraničních vojenských operací Armády České republiky, zdravotní péče o novodobé válečné veterány. Na semináři vystoupili se svými příspěvky:

  • Senátor Jiří Vosecký – výbor pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu
  • Mgr. Kateřina Blažková – náměstkyně pro řízení sekce a správy a řízení organizací Ministerstva obrany
  • kpt. Mgr. Pavel Stehlík – vojenský historik, Vojenský historický ústav Praha: Působení českých vojáků v zahraničních operacích 1990 – 2020
  • prap. v. v. Ivan Vorel – příběh válečného veterána – Afgánská zkušenost z pohledu raněného vojáka
  • pplk. MUDr. Libor Vašina – jaké programy novodobým válečným veteránům nabízí Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice v Praze?
  • plk. v. v. MUDr. Miloslav Vyhnátek – primář Centra komplexní péče o veterány VN Olomouc: Péče o vojenské veterány ve VN Olomouc
  • plk. Mgr. Helena Sováková – hlavní psycholog AČR: Síla Armády je v našich lidech – psychologická služba AČR
  • plk. Gšt. ICLic. Mgr. et Mgr. Jaroslav Knichal – hlavní kaplan AČR: Zahraniční mise očima vojenského kaplana

Ze všech příspěvků musíme vyzdvihnout příspěvek válečného veterána prap. v. v. Ivana Vorla, který 31. května 2011 najel obrněným vozidlem na výbušné zařízení v Afghánistánu. Výbuch naštěstí přežil, ale neobešel se bez rozsáhlých zranění. Po operacích v nemocnicích v Kábulu a v ÚVN v Praze absolvoval rehabilitace ve vojenském zařízení Slapy. Postupně se jeho zdravotní stav zlepšil natolik, že se dokonce vrátil do činné služby jako technik na letecké základně v Náměšti nad Oslavou. Jeho životní příběh a zkušenosti jsou pro nás cenným poučením o tom, jak v jeho případě fungovala zdravotní péče o novodobé válečné veterány.

Nelze opomenout také příspěvek hlavní psycholožky AČR a hlavního kaplana AČR, jejichž služba je nejen radostná, ale často také nelehká. Je to soustavná práce a služba, která je určena našim vojákům a jejich rodinám nejen v rámci samotných zahraničních operací, ale především v rámci přípravy na nasazení a také při řešení problémů, které se často objevují po návratu z nich.

Fotogalerie

Nahoru